pROČ PEČOVAT O KŮŽI
Všechny produkty, které vyjdou z mojí dílny, mají potenciál vydržet a k tomu krásné roky, možná i desítky let. K tomu je ovšem nutné jim věnovat patřičnou péči.
Zisk patiny se sice obvykle považuje za pozitivní vlastnost koženého výrobku, nicméně pravá kůže je velmi citlivá k okolním vlivům jako jsou tekutiny, slunce nebo prosté mechanické poškození, které mohou vést k výraznému zkrácení životnosti výrobku.
Jak pečovat o kůži
0
Správné zacházení
Kožený výrobek nevystavujte dlouhodobě (mimo běžné nošení) slunečnímu záření. Dojde ke změně barvy a zpravidla nerovnoměrné. Také dojde k rychlejšímu vysušení.
Nevystavujte kožený výrobek vyšším teplotám, kůže rychle vysychá, nadměrně tvrdne a praská.
Chraňte kůži před namočením (hlavně promočením). Namočení kůže v prvé řadě velmi pravděpodobně způsobí změnu zabarvení a skvrny, které ani s odborným servisem často není možné zcela odstranit. Pokud by se Vám přecejen stalo, že se výrobek namočí, nechte jej volně schnout v pokojové teplotě mimo sluneční světlo (předejdete tak nežádoucím jevům zmíněným dříve). Pokud má výrobek ještě držet specifický tvar, vycpěte jej savým materiálem, který nemůže pustit barvu. Po úplném uschnutí (může trvat i několik dní) výrobek kvalitně vyživte a obnovte mu povrchovou ochranu.
Přebytečně nepřetěžujte výrobky. Pokud předpokládáte nadstandartní hmotnost nošeného obsahu (např. u kabelek), upozorněte mě na to již před výrobou, produkt tomu bude uzpůsoben. Příliš vysoká a dlouhodobá zátěž některých částí může vést například k vytahání kůže či k roztržení spojů.
Chraňte svůj výrobek před mechanickým poškozením (například hluboké rýhy nebo rozsednutí) či před skvrnami od agresivních látek, takové problémy už často nedokáže vyřešit ani kvalifikovaný servis. Při vzniku skvrny je nutné jednat rychle a co nejdříve agresivní látku z kůže setřít vlhkým (ne mokrým!) hadříkem a vyhnout se přílišnému mechanickému drhnutí.
1
Čištění
Kůže zvířat, kterou používám k výrobě produktů, má stejně jako ta lidská póry, které mají při používání tendenci zanášet se nečistotami. Toto znečištění v malé míře je to, co vede ke vzniku patiny. Pokud toužíte se patině vyhnout nebo prostě jen chcete, aby následně nanesená ochrana měla vyšší účinnost, je vhodné použít k vyčištění produktu kvalitní čistící pěnu na hladkou kůži nanesenou nejprve na bavlněný hadřík (ne přímo na produkt, mohly by vzniknout skvrny), kterým se z kůže špína setře. Produkt je pak třeba nechat volně uschnout - bez vysoušení teplem, či na slunci.
2
Výživa
Stejně jako kůže lidská, má i ta zvířecí tendenci vysychat, o to více, když není ničím přirozeně vyživovaná. Taková vyschlá kůže má pak tendenci praskat na povrchu, v namáhaných spojích pak může dojít k úplnému zničení. Je proto potřeba kůži vyživovat tak často, jak si to vyžádá míra používání výrobku. Pro výživu doporučuji kvalitní bezbarvý krém nebo olej. Pokud produkt obsahuje lanolin, je vhodnější pro často ohýbané kusy kůže, protože pomáhá výraznějšímu změknutí. Naopak je nevhodný pro více zatěžované části, protože měkčí kůže se spíše nevratně natáhne. Zvolený produkt opět naneste na bavlněný hadřík a naneste rovnoměrnou tenkou vrstvu (je možno opakovat). Po nanesení dojde k mírnému ztmavnutí kůže, tento efekt pomáhá ke sjednocení barev povrchu (kvůli struktuře kůže nejde téměř nikdy dosáhnout rovnoměrného nabarvení) a znamená, že kůže už není tak suchá. Krém může pomoci rozleštit i drobné povrchové škrábance.
Výživu aplikujte vždy na suchý výrobek.
3
Povrchová ochrana
Vzhledem k tomu, že je kůže citlivá na vlhkost, ale i vůči nějaké lokální mastnostě (například otisky prstů rukou natřených krémem změní barvu) nebo mechanickému poškození, je třeba věnovat péči i povrchu kůže - k čemuž slouží impregnace. Tu lze aplikovat ve dvou různých formách - buď jako čistý vosk vmasírovaný do kůže na bavlněném hadříku, nebo ve spreji. Sprej doporučuji s obsahem vosku a úplně nejlépe se vyhnout silikonu - ucpává póry kůže a je pak obtížnější ji vyživovat.
Povrchovou ochranu aplikujte vždy až po výživě a to až ve chvíli, kdy kůže výživu vstřebá.